Provětrejte s příchodem nového roku svůj šatník!
17. 03. 2021Podle průzkumu lidé nosí 20 % svého oblečení 80 % času. Zbytek zpravidla leží ve skříni ladem. Čekáme, až do něj zhubneme, přibereme, až se někam půjde, až se bude hodit, až…! Ta správná příležitost a konstelace hvězd stále nepřichází a nepřichází? Je na čase s tím něco udělat a podrobit šatník důkladné revizi. Třeba objevíte dávno zapomenuté kousky, které se znovu vrátily do módy nebo aspoň uvolníte místo kouskům novým.
Také si občas koupíte nějaký ten hadřík ve slevě, který jste v obchodě zkrátka nemohli nechat, ale měli jste jej na sobě právě a jenom jednou - ve zkušební kabince? A co různé módní výstřelky, které jsou in pouze jednu sezónu, a vy beztak nemáte dost odvahy vynést je do společnosti? Tyhle kousky mají jedno společné, leží vám na dně skříně a vy jste na ně možná už dávno zapomněli. Kolikrát jste se už chtěli pustit do třídění, ale nevěděli jste, jak na to nebo co udělat s vyřazeným oblečením? My vám s tímhle nelehkým úkolem pomůžeme.
Pusťme se tedy do toho. U každého nalezeného kousku si položte jednoduchou otázku: “Měl/a jsem jej na sobě v posledním půl roce?“. Pokud je vaše odpověď „ne“, ptejte se dál. Je mi to? Mám ke kousku oblečení citový vztah? Cítím se v něm dobře? Pokud i na tyto otázky odpovíte “ne“, není co řešit. Vyřaďte jej. Co ale udělat s vytříděným oblečením? I tento dotaz vám rádi zodpovíme.
Pozvěte kamarádky a udělejte si doma „výměnný mejdan“
Tato akce by mohla nést podtitul: „Spojte příjemné s užitečným!“. Požádejte partnera a ostatní členy domácnosti, aby na odpoledne (nebo aspoň na chvíli) vyklidili prostor a pozvěte si kámošky, které nezkazí žádnou legraci a také mají problém s přetékajícím šatníkem. Co je pro jednu odpad, pro druhou může být poklad, proto se nebojte vytáhnout ze skříně i opravdové módní kostlivce. Třeba z nich některá kamarádka vytvoří perfektní outfit, nebo jí poslouží na nějakou tematickou retro párty. Můžete tak udat například těhotenské kousky, které vám leží nevyužité ve skříni nebo deset let staré džíny, do kterých se jaro co jaro snažíte marně nasoukat. K tomu všemu si ještě užijete jistě spoustu zábavy při zkoušení outfitů a vzpomínání, co jste s danými modely všechno společně zažily. Tak šup, začněte obepisovat kamarádky.
Uspořádejte charitativní bazárek v práci
Pokud máte v práci podobně smýšlející dobré duše, pusťte se do organizace dobročinného blešáku. Není to nic složitého. Nejprve si vyhlédněte nějakou místní bohulibou organizaci, na které se s kolegy shodnete, a které pak vybrané prostředky poputují. Dále si vyčleňte jednu místnost, kde bazárek uspořádáte a zvolte si hlavního „kurátora“ celé akce. Nezbývá než jenom domluvit vhodné datum. Celou akci můžete pojmout i jako teambuilding - připravte pro kolegy malé občerstvení a příjemnou hudbu. U prohlížení módních kousků můžete ledacos probrat a utužit vztahy v kolektivu. Můžete pozvat i rodinné příslušníky, čímž se dost rozšíří repertoár nabízeného zboží. Cena za jednotlivé kousky může být pevně stanovena nebo nechte na kupujícím, kolik za něj dá. Po skončení bazárku zaneste utržené peníze vybrané organizaci. Uvidíte, jakou budou mít radost. Co s oblečením, které se neprodá? Čtěte dále!
Věnujte oblečení těm, kteří ho potřebují víc než vy
Znáte ve svém okolí třeba maminku, které by se hodilo dětské oblečení nebo někoho v tíživé situaci, kdo by uvítal pár kousků do svého šatníku? Zkuste jim, samozřejmě citlivě, takový dar nabídnout. Pokud nikoho takového neznáte, zkuste využít projekt Spojimese, kde můžete vaše oblečení nabídnout dále, nebo rovnou zareagovat na nějakou poptávku. Portál vás propojí zdarma, bez nutnosti registrace, takže je celý proces velmi jednoduchý. Můžete si vybrat přímo někoho ve vašem kraji či dokonce městě. Pocit z pomoci někomu, kdo to opravdu potřebuje, je prostě k nezaplacení.
Využijte kontejnery na textil
Třídíme plast, papír, sklo, tak proč ne textil? Pokud ve své skříni objevíte kousky, které už nejsou tak pěkné, aby se daly prodat, darovat nebo vyměnit, ale je vám líto je jen tak vyhodit, porozhlédněte se po popelnici přímo určené na textil. Tyto popelnice už nejsou žádnou raritou, ale najdete je po celé České republice. Provozuje je hned několik společností či přímo charitativních organizací – např. Diecézní charita. Textil do nich vložený buď putuje přímo k těm, kteří jej potřebují, nebo se roztřídí a oblečení, které již dosloužilo, dostane druhou šanci a promění se například na čistící hadry, výplně do autosedaček, bankovky nebo vlákna. Nic neskončí na skládce. Kromě toho, že si uvolníte v šatníku místo (třeba na nové, více udržitelné kousky), vás může hřát pocit, že díky kontejnerům na textil mají zaměstnání i lidé, kteří by třeba jinak práci nenašli. A pro takový pocit už stojí za to pustit se do třídění, co myslíte?